ایستگاه خبر

ایجاد بورس اوراق بهادار غیرمتمرکز ونزوئلا بر بستر اتریوم، راهی برای شکست تحریم

به نقل از decrypt، ظاهراً بورس غیرمتمرکز تازه تأسیس ونزوئلا به معامله‌گران امکان خرید و فروش نسخه‌های توکن‌شده دارایی‌های سنتی را در بلاکچین اتریوم خواهد داد. ونزوئلا با راه‌حلی دیگر به دنبال نجات از تحریم‌ها و محاصره مالی فلج‌کننده آمریکاست. اما این بار نفت یا بنزین در کار نیست، بلکه به سراغ فناوری‌ دیفای رفته‌اند.

دولت ونزوئلا تصمیم گرفته است که یک بورس اوراق بهادار غیرمتمرکز ایجاد کند که از نسخه دیجیتالی دارایی‌ها و ابزار‌های مالی سنتی استفاده می‌کند. دیروز نیکولاس مادورو با اعلام ایجاد “قانون ضد تحریم برای توسعه ملی و تضمین حقوق بشر” زمینه را برای آغاز کار این بورس غیرمتمرکز مهیا کرد. این قانون چندین استراتژی را برای تحریک اقتصاد ملی در بر می‌گیرد.

مادورو گفت که این قانون استفاده از رمزارز‌ها را به عنوان راهی برای حفظ استقلال و خودحاکمیتی مالی این کشور تشویق می‌کند. این قانون قدرت جدیدی را به کاربرد پتروس (رمزارز بانک مرکزی ونزوئلا) و دیگر رمزارز‌ها در سطح ملی و جهانی و در تجارت داخلی و خارجی اعطا می‌کند که بنا بر آن، استفاده از تمامی رمزارز‌های دنیا چه با پشتوانه دولت‌ها و چه رمزارز‌های خصوصی مجاز است.

تأسیس بورس اوراق بهادار ونزوئلا

علیرغم علاقه شدید دولت ونزوئلا به رویه‌های اداره و حکم‌رانی متمرکز، بورس اوراق بهادار جدید با چارچوب‌های قانونی موجود، تا حد ممکن غیرمتمرکز است. دولت گفته است که تمام قرارداد‌ها و پروتوکل‌ها عمومی و قابل حسابرسی هستند و اعضا صاحب کلید‌ها و توکن‌‌های خود هستند.

این بورس یک پروتوکل مالی غیرمتمرکز است که بر بستر بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کند که در آن دارایی‌های توکن‌شده بسته به مورد بر اساس قرارداد‌های ERC223 و ERC721 مبادله می‌شوند. دلیل این نوآوری، امکان معامله بدون یک واسطه متمرکز است.

به این ترتیب، سرمایه‌گذاران می توانند مشتقات مالی، کالاها، املاک و مستغلات، سهام ، صندوق‌های مالی قابل معاوضه و اوراق قرضه را در بورس غیرمتمرکز معامله کنند. با این حال خبری از توکن‌ها با نام‌های غذایی، رمز‌ارز‌های عجیب و غریب و یا زراعت بازده نیست. با وجود این که دولت می خواهد همه رمزارز‌‌ها را تبلیغ کند، این بستر فقط امکان تجارت دارایی های سنتی (توکن‌شده) را فراهم می کند.

مانوئل گارسیا، یکی از مدیر‌های این پروژه بیان کرد که این بورس جدید کاملا مستقل از سیستم سنتی عمل خواهد کرد و یک بازار ثانویه فرد به فرد دارد. این بستر آزمایشی غیرمتمرکز یکی دیگر از تلاش‌ها در پشت صحنه جغرافیای سیاسی است. هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا هدف اصلی این پروژه، تحریک فعالیت های مالی بوده یا که به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی از طریق دارایی‌های دیجیتال هستند.

بیشتر بخوانیم: استاندارد ERC721 و توکن های غیر قابل تعویض (Non-Fungible Tokens)

https://coiniran.com/?p=41360
دکمه بازگشت به بالا