اخبار بیت کوین

انشعاب بیتکوین در راه است-قسمت اول

مقاله زیر توسط آقای Vinny Lingham به رشته تحریر درآمده است:

من از حجم پشتیبانی لفظی از هاردفورک (یا انشعاب سخت) برای بیتکوین بسیار متعجب شدم، به خصوص از طرف بسیاری از طرفداران بیتکوین که بر این باورند که این موضوع اجتناب ناپذیر است و یا چیز بدی نیست. متوجه هستم، اما اشتباه می کنید. این موضوع را می دانم که همه از مساله مقیاس پذیری خسته شده اند. در این مقاله نمی خواهم به جزئیات فنی بپردازم، بلکه در مقابل می خواهم به روشن کردن بحث های غیر فنی برای یک انشعاب سخت بپردازم و آشفتگی و تاثیراتی که بر بازار خواهد داشت را روشن کنم، در واقع اگر بین Bitcoin Core و Bitcoin Unlimited شکاف یا تقسیم انجام بگیرد.

صرافی ها اعلام کرده اند که در صورت بروز انشعاب سخت، BTU را بعنوان یک آلتکوین می پذیرند، این موضوع من را می ترساند چرا که یک فرد صنعتی می داند که آلتکوین چیست و افراد عادی خارج از صنعت نمی دانند.

من پیشبینی کرده بودم که بیتکوین تا پایان سال جاری عدد ۳۰۰۰ دلار را می بیند، اما نه زمانی که هارد فورک وجود داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که هدف من از این پست، تغییر ذهنیت افراد در مورد حمایت از هاردفورکی ست که باعث بحث و ستیزه می شود، هاردفورکی که سرانجامش ساخته شدن یک بیتکوین دیگر است. من سعی در تغییر ذهنیت افراد درباره این موضوع دارم، زیرا بر این باورم که باید به هر قیمتی که شده از وقوع چنین اتفاقی خودداری کنیم. در واقع اگر هر یک از سناریوهای زیر اجرا شود، ما دچار مشکل خواهیم شد. اگر با منطق زیر موافق هستید، این پست را به ماندرین یا هر زبان دیگری ترجمه کنید و شروع به متقاعد کردن استخراج کنندگان و جامعه کنید که این امر را در نظر نگیرند، حتی اگر هاردفورک Bitcoin Unlimited انجام می دهند.

همچنین حتی پس از باگ (مشکل) بزرگی که چند روز پیش در Bitcoin Unlimited رخ داد، تعداد زیادی از نودها در حال رفتن به سمت حمایت از آن و سیگنال دهی برای آن هستند. این موضوع را می دانم که بسیاری از مردم بر این باورند که چنین اتفاقی نخواهد افتاد و ممکن است حق با آن ها باشد، اما نباید تهدید مداوم و روبه رشد برای اکوسیستم را نادیده بگیریم، به همین خاطر من در مورد آن صحبت می کنم.

بزرگترین دارایی بیتکوین، سطح آگاهی از برند آن است

بی شک بیتکوین تنها برند و قوی ترین برند در دنیای ارزهای رمزنگاری شده است. من بر این باورم که بیتکوین احتمالا چیزی بین ۲ الی ۵ میلیارد دلار تبلیغات (نمایش) رایگان طی این سال ها در رسانه ها داشته. هاردفورک یا همانطور که گفتیم انشعاب سخت می تواند باعث ایجاد دو برند از بیتکوین بشود، که لزوما مقداری از اعتبار این برند به Bitcoin Unlimited می رسد.

به محض اینکه هاردفورک اتفاق بیافتد، به سردرگم شدن در برندها دچار می شویم که اتفاق وحشتناکی خواهد بود.

امنیت شبکه بیتکوین از قدرت هش یا قدرت محاسباتی که استخراج کنندگان ارائه می دهند بدست می آید. این موضوع توسط قیمت بیتکوین هدایت می شود، هرچه قیمت بیتکوین بیشتر باشد، میزان قدرت هش شبکه هم بالاتر می رود. از طرفی بالا رفتن قیمت بیتکوین از طرف تقاضای بازار هدایت می شود. در نهایت نیز تقاضای بازار به روابط عمومی و رسانه ها و این روایت معروف که “بیتکوین اولین و تنها ارز رمزنگاری شده واقعی و محل مناسبی برای سرمایه گذاری بلند مدت است” بستگی دارد. اگر با این موضوعات سر شاخ شویم، باید منتظر عواقب منفی آن نیز باشیم.

زمانی که در سال ۲۰۱۴ رسانه ها اعلام کردند که بیتکوین مرده است، بازیابی قیمت از ما زمان زیادی گرفت.

اگر اکثریت حمایت برای Bitcoin Unlimited وجود نداشته باشد، به یک آلتکوین تبدیل می شود. این موضوع چه اهمیتی دارد؟

در صورتی که ۳۵الی۵۰ درصد از استخراج کنندگان از بین بروند و یک آلتکوین تولید شود (Bitcoin Unlimited)، ما دو کوین خواهیم داشت. یکی Bitcoin یا BTC و دیگری Bitcoin Unlimited یا BTU. می توان اینطور استدلال کرد که BTU، بیتکوین نیست، اما احتمالا افراد معمولی آن را بیتکوین صدا خواهند زد. برای مثال، اگر همین فرد معمولی مقداری از دیجی ارزی که فکر می کند بیتکوین است را برای خرید کارت هدیه از سایت Gyft خریداری کند، و سپس متوجه شود که بیتکوین اشتباهی را خریده است، می توانید تصور کنید که بخش پشتیبانی خرده فروشانی مثل این سایت با چه معضلاتی روبرو خواهند شد. تمام و یا بیشتر آن ها گزینه خرید از طریق بیتکوین را از وبسایت خود حذف خواهند کرد، مگر اینکه کسب و کار تنها بیتکوینی باشد.

به همان اندازه ای که دنیای کریپتو (رمزنگاری شده) برای فهمیدن تفاوت ها هوشمند است، افراد معمولی حتی به سختی بیتکوین را می فهمند، توضیح دادن برای آن ها و درک اینکه چه تفاوتی بین BTU و BTC وجود دارد، چالش بزرگی خواهد بود.

برخی از نکات مهم دیگر را نیز نباید فراموش کرد: Roger Ver (نیروی پشت Bitcoin Unlimited که با عنوان Bitcoin Jesus شناخته می شود) صاحب Bitcoin.com (و برخی دیگر از نام های قوی دامنه) و همچنین صاحب چند صد هزار بیتکوین است (ظاهرا حدود ۳۰۰هزار بیتکوین).

زمانی که بیتکوین منشعب (فورک) شود، هر کسی که BTC داشته باشد، به همان مقدار BTU دریافت می کند. در نتیجه با توجه به شایعات صنعتی، قاعدتا Roger صاحب ۶۰۰ کوین می شود (۳۰۰عدد BTC بعلاوه ۳۰۰عدد BTU).

به محض اینکه بیتکوین منشعب شود، او می تواند Bitcoin Unlimited را با استفاده از Bitcoin.com مشروع و قابل قبول (قانونی) کند؛ برای بسیاری از افرادی که آگاهی دقیق و عمیقی نسبت به این مسائل ندارند این وبسایت منبع موثقی به حساب می آید و از طرفی نیز رتبه بالایی در موتورهای جستجویی مثل گوگل دارد. در نهایت Bitcoin Unlimited تبدیل به Bitcoin.com خواهد شد. اولین شرکت من در حوزه بازاریابی موتورهای جستجو بود و به خوبی با این دنیا آشنا هستم.

اگر هاردفورکی وجود داشته باشد و Roger می خواست که Bitcoin Unlimited را پامپ کند (باعث افزایش قیمت آن شود)، می توانست تمام دارای بیتکوینی خود را به بازار بفروشد (تمام BTCهای خود). حتی نمی خواهم حدس هم بزنم که جابجایی بیش از ۳۰۰هزار کوین در یک بازه زمانی کوتاه می تواند بر روی قیمت ها چه تاثیری بگذارد، آن هم بعد از یک هاردفورک جنجالی و زمانی که سرمایه گذاران پولی جدید در حاشیه قرار دارند. چنین اتفاقی بعد از انشعاب اتر، برای اتر کلاسیک (Ether Classic) افتاد؛ بنیاد Ether نود درصد از سکه ها را فروخت و باعث ریزش قیمت شد. همین یک خطر باعث می شود که تازه کارها مخازن خود را از BTC پر کنند. اگر Roger بخواهد قیمت بیتکوین و مشروعیت آن را از بین ببرد، دلیلی ندارد که از این موضوع نترسیم و بازار شروع به قیمت گذاری با وجود چنین ریسکی می کند.

Roger تنها کسی نخواهد بود که قیمت BTC را کاهش دهد، سایر وفاداران به BTU که دو سری سکه دارند نیز همین کار را خواهند کرد. در مقابل نیز تمام دارندگان بلند مدت BTC، به همان مقداری که BTC دارند BTU دریافت می کنند. اکثر دارندگان BTC هم سعی در پایین آوردن قیمت BTU جهت از بین بردن آن خواهند داشت. با توجه به اهمیت BTC بعنوان یک دارایی ذخیره در آلتکوین ها، بسیاری از دادوستد کنندگان می توانند از ضعف در قیمت، برای short کردن BTC و بالا بردن قیمت آلتکوین های خود استفاده کنند.

خلاصه اینکه هیچ کدام از این سناریوها و یا هر سناریوی دیگری که به فکر من می رسد عملکرد خوبی برای بیتکوین چه در بازارها یا رسانه نخواهد داشت، و این تقسیم بنیادی بدان معناست که با تزریق شدن کوین های بیشتر به بازار، نوسانات در هر دو طرف افزایش خواهد یافت.

نکته اصلی درباره اینکه بیتکوین یک محل سرمایه گذاری طولانی مدت به حساب می آید این است که در نهایت تنها ۲۱میلیون کوین (سکه) از آن وجود خواهد داشت. ثبات، امنیت و کمیابی، ویژگی های متمایز بیتکوین است و هاردفورک باعث حمله به این ویژگی ها می شود و تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت می گذارد. بعد از هارد فورک ما با ۳۳میلیون “بیتکوین” سر و کار خواهیم داشت و در ادامه منتظر ۴۲میلیون بیتکوین خواهیم بود (۲۱میلیون BTC و ۲۱میلیون BTU)؛ در طی تمام سال های آینده نیز بحث و جدل بر سر این موضوع که کدام یک از آن ها بیتکوین قانونی است وجود خواهد داشت. باید منتظر موارد قانونی استفاده از این برند هم باشیم، همانطور که برای Ethereum Classic Investment Trust اتفاق افتاد.

فرض کنید کسی بگوید که می خواهم بیتکوین بخرم، اولین سوالی که بعد از این جمله پرسیده می شود این است که: کدام یک؟!

بعد از این سوال، سوال مهم بعدی این خواهد بود که اگر یکی از این دو کوین باز هم فورک یا منشعب شوند چه؟ در آنصورت ۶۳میلیون کوین خواهیم داشت، و اگر هر کدام از آن ها دوباره فورک شوند چه؟ و همینطور داستان ادامه خواهد داشت.

ادامه مقاله را می توانید در قسمت بعدی آن در آینده مطالعه بفرمایید.

 

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

 Source: vinnylingham

 

https://coiniran.com/?p=7432
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x