ایستگاه خبر

انتقاد خالق لایتکوین از bitcoin.com و اعلامیه جنجالی اش در حمایت از بیت کوین کش

در هفدهم اکتبر، سایت bitcoin.com یک اعلامیه جنجال برانگیز منتشر کرد و مدعی شد که بیت کوین کش، همان بیت کوین است. در واکنش، کارشناسان پیشتاز در این صنعت از جمله خالق لایتکوین، چارلی لی (Charlie Lee) انتقاد سختی از این اعلامیه کرد.

در ماه سپتامبر، بیت کوین کش با یک انشعاب سخت توسط چند استخر استخراج عمده از جمله ViaBTC  و Bitmain از بلاک چین اصلی بیت کوین جدا شد. از آنزمان، حمایت و تقاضا برای بیت کوین کش به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است و در میزان هش و حجم سرمایه این رمزارز مشهود است.

در آنزمان، حتی Bitmain، که اولین بار بیت کوین کش را در ماه جولای معرفی کرد، از اعلامیه ViaBTC  برای دنبال کردن استخراج روی این انشعاب سخت در ماه دسامبر رودست خورد. اما در دو ماه گذشته، بیت کوین کش نتوانسته به بلاک چین اصلی بیت کوین از نظر تمامی شاخص ها نزدیک شود، مانند هش ریس، میزان کاربران، حجم سرمایه و فعالیت برنامه نویسان.

این هفته، Bitcoin.com  یک اعلامیه جنجالی منتشر که بخشی از آن اعلام می کند:

«بنا به مقایسات بین نسخه های متعدد بیت کوین، جزوه بیت کوین و سالها درک مشترک از آنچه بیت کوین قرار بوده به عنوان یک سیستم پول الکترونیکی باشد، موضع این وب سایت این است که بیت کوین کش نسخه ای از بیت کوین است که بیش از همه به طرح اصلی آن نزدیکی دارد. این موضع که بیت کوین کش، بیت کوین واقعی است مبتنی است بر تبعیت آن از طرح اصلی و هدفی که بیت کوین برای آن ایجاد شده است.»

اوایل این ماه، برخی از بزرگترین پلتفرم ها و صرافی های بیت کوین از جمله کوین بیس (coinbase)  و بیت فینکس (Bitfinex)  اعلام کرده اند که انشعاب سخت SegWit2x در ماه نوامبر را به عنوان بیت کوین یا BTC لحاظ نخواهند کرد، حتی اگر از نظر میزان هش از بلاک چین اصلی فزونی گیرد. اگر هفتاد و پنج درصد از استخراج کنندگان در ماه نوامبر انشعاب سخت SegWit2x را دنبال کنند، احتمال بسیار زیاد هست که SegWit2x با میزان هش بالاتری از بیت کوین اصلی راه اندازی شود. اما همچنین احتمال زیاد است که استخراج کنندگان به بیت کوین با سطح دشواری اولیه برگردند، اگر از سوی بازار، کاربران و سرمایه گذاران تقاضا اندک باشد.

تا الان، بیت کوین کش از نظر تمامی شاخص ها به بیت کوین اصلی نرسیده است. به این خاطر، چاری لی خالق لایتکوین توضیح داد:

«بسیاری از تازه واردین با سایت bitcoin.com گمراه می شوند. این مقاله پر از دروغ و چرندیات است. امکان ارسال مجدد یک تراکنش با کارمزد بالاتر (replace-by-fee)   تراکنش های تایید نشده را امن نمی سازد. همچنین تراکنش های تایید شده حتی با SegWit  برگشت ناپذیر هستند. امضاهای SegWit  از تراکنش ها حذف نمی شوند. فقط ساختار داده تراکنش متفاوت است. این به همان اندازه قبلی امن است. دیگر بخش های این مقاله هم چرند و گمراه کننده است. این یک نشر اکاذیب از سوی bitcoin core  و segWit  است. شرم کنید.»

همانطور که لی در بالا توضیح داد، بیت کوین کش، بیت کوین نیست. بیت کوین، بلاک چین اصلی بیت کوین است که در حال حاضر به عنوان bitcoin  و  BTC  شناخته می شود. حتی بعد از شروع به کار SegWit2x در ماه نوامبر، احتمال زیادتر این است که نسخه کنونی بیت کوین به عنوان زنجیره اصلی باقی بماند زیرا که استخراج کنندگان ارزش و حجم سرمایه بیت کوین را مشخص نمی کنند، این کاربران و سرمایه گذاران هستند که تعیین کننده اند.

لی در ادامه تاکید کرد که نتیجه نهایی مهم نیست. به لحاظ اخلاقی صحیح است که تازه واردین به بیت کوین و بازار رمزارزها را گیج و گمراه نکنیم:

«مسئله سر این نیست که چه کسی برنده می شود. گمراه کردن تازه واردین به بیت کوین درست نیست.»

منبع

 

https://coiniran.com/?p=8609
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x