ایستگاه خبر

از پنج سناریوی خطرناک بازار برای تجارت اجتناب کنید

از پنج سناریوی خطرناک بازار برای تجارت اجتناب کنید

تجار از طریق تحلیل مالی یا فنی و ریسک کردن در فرصت مناسب، ناکارآمدی بازار را تشخیص داده و از آن سود بدست می‌آورند. یکی از چند اصل حرفه‌ای سرمایه‌گذاری این است که از دست دادن پول بخش طبیعی یک معادله برد است. در واقع، راهبرد‌های تجاری خوب، بازندگان بیشتری از برندگان تولید می‌کند، اما ثروت همیشه افزایش می‌یابد چون میانگین برد بسیار بیشتر از میانگین ضرر است.

اغلب تازه واردین به بازی‌های تجاری به طور عاطفی وارد شده و برای باختن پول آماده نیستند. آنها این اعتقاد را دارند که باید سیستم سودآور کاملی پیدا کنند که از خطر ضرر و زیان کاملا به دور باشد. البته، این با توجه به پیچیدگی حرکت بازار و رقابت هاری که وجه مشخصه محیط الکترونیکی مدرن ماست، غیرممکن است. وقتی درمی‌یابند که کسب سود به صورت مداوم از بازار چقدر دشوار است، آُسیب‌پذیری آنها به یک مانع ثانوی تبدیل می‌شود.

چهار گام برای غلبه بر ضرر

برای کامیابی در تجارت، وزنه عاطفی که ضرر مالی روی ما دارد باید به شیوه فعالانه‌ای مدیریت شود.

این نیازمند برداشتن چهار گام است:

  1. درک اینکه از دست دادن پول در مسیر سود‌آوری کاملا معمولی است.
  2. برای بررسی احساسات منفی آگاهانه یا ناآگانه درباره پول، ثروت و ریسک زمان بگذارید.
  3. از طریق یک طرح  و استراتژی تجاری فعال، جنبه ضرر معادله را مدیریت کنید.
  4. از پنج سناریوی بازار که می‌تواند ضرر‌های جبران‌ناپذیر وارد کند، اجتناب کنید.

 

تجار مجرب با پشتکار از پس سه گام اول فوق الذکر برمی‌آیند (که اثباتی است بر اینکه آنها چه مدت در کار گمانه‌زنی‌های بازار بوده اند) و لازم است که روی وظیفه آخر متمرکز شوند که می‌تواند بین کار موفق و عالی و متوسط تفاوت ایجاد کند. همچنین این دشواترین گام است زیرا نیازمند مهارتهای دفاعی است تا فرد دریابد چه مواقعی بد پیش می رود و سوراخ‌ها را در محاسبات تجاری ببندد.

 

پنج سناریوی خطرناک بازار:

 

راه‌های بسیاری برای از دست دادن پول در بازار مالی وجود دارد و اگر تجارت شما به اندازه کافی قدمت داشته باشد، همه این سناریو‌ها را از نزدیک درک خواهید کرد. خوشبختانه، تجربه و آگاهی به تجار اجازه می‌دهد که از این دامهایی که پیش روی دیگران است، اجتناب ورزند. موثرترین گامی که می‌توانید اکنون بردارید این است که از مشکلاتی که این پنج سناریو پیش می‌آورند و شما را دچار ریسک می‌کنند، دور بمانید.

 

بازارهای بد– یک الگوی جذاب یا رشد درآمد عالی، خطرناک بودن یک محیط تجاری را جبران نخواهد کرد، پس وقتی جریان‌های متعارض، عدم نقدینگی، و بازیهای رایج کنترل صفحه قیمت‌ها را در اختیار گرفته‌اند، هیچ کاری نکنید. بقای شما وابسته است به چیدن میوه‌ای که در شاخه پایینی است وقتی که ارائه می‌شود و حفظ این سرمایه وقتی است که ارائه نمی‌شود. اصل کلی این است که: وقتی نمی‌توانید ریسک خود را اندازه بگیرید تجارت نکنید و وقتی نمی‌توانید حد و مرزها را پیدا کنید، کنار بمانید.

در یک سال معمولی، شرایط معکوس بازار مرتبا جیب تجار را خالی می‌کند. جریان‌ها و مسیرها تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد از زمان گرایش به حفظ دارند و تفاوت بین بالاترین و پایین‌ترین قیمت‌های تحت کنترل  بین  ۸۰  تا ۸۵ درصد است. این نسبت برای کمک به راهبردهای دنبال کنندگان مسیر قیمت، در ۵۰ بخش در سال تقسیم شده که در آن قیمت‌ها از یک سطح به سطح دیگر می‌رود. با این حال اغلب دنبال‌کنندگان مسیر، پول را در طول دوره‌‌هایی که قیمت بالا و پایین می رود وارد بازار می‌کنند (موقعی که قیمت پایین است می خرند و در نقطه ای که افزایش قیمت با مقاومت روبرو می شوند می فروشند) و در شرایط متلاطم متضرر می‌شوند.

زمان بندی بد– به چرخه‌های خرید و فروش در چارچوب‌های زمانی متعدد توجه کنید زیرا حتی تجارت‌های خوب هم پول از دست خواهند داد اگر با چرخه‌های اشتباه بازی کنید. بازارها فراکتال هستند، یعنی مسیرها در چارچوب‌های زمانی مختلف، به طور مستقلی حرکت می‌کنند(برای مثال، حرکت مسیر قیمت در هفته با روز فرق می‌کند و از هم مستقل هستند). این به آسانی باعث مرتکب شدن «خطاهای ناشی از نسبی‌بودن مسیر» می‌شود که در آن ما در یک چارچوب زمانی (مثلا روز یا هفته) از یک فرصت استفاده می‌کنیم درحالیکه در یک چارچوب زمانی بزرگتر یا کوچکتر یک فاجعه مطلق است.

 

قبل از ریسک کردن، بر این شطرنج سه بعدی با نگاه کردن به تغیرات ساعتی، روزانه و هفتگی غلبه کنید. سپس اهداف پاداش و ریسک خود را مشخص کنید و همچنین یک دوره نگه داری از پیش تعریف شده را که همراه با مسیرها در تحلیل شماست مشخص کنید. اگر نمی‌توانید یک دوره نگهداری پیدا کنید که با راهبرد شما مناسب باشد یا اگر هدفهای پاداش شما احتمالا در داخل محدوده زمان شما نمی‌گنجد، کنار بایستید.

تجارت‌های بد– ممکن است یک تاجر خوب باشید و همچنان موقعیت‌های وحشتناکی را انتخاب کنید که باعث شکست شما شود. این یک موضوع کاملا شایع در کار است که خصوصا وقتی رخ می‌دهد که کسانی که از قبل به تصورات خود شکل داده اند، افرادی که احساس می‌کنند باهوش تر از بازار هستند و انتظار دارند که مسیر قیمت مطابق میل آنها حرکت کند. ما همگی این مسیر فردی از زمانی به زمان دیگر طی می‌کنیم، اما برای بیرون آمدن از این تجارت احمقانه هرگز دیر نیست.

این نوع اشتباهات ذهنی خیلی آسان‌تر از آنچه فکر می کنیم رخ می‌دهند.کار سخت روزمره ما با تمامی انواع سناریو‌های پیچیده توجه و انرژی‌مان را از ما می‌گیرند. خصوصا وقتی بازارهای مالی بیست و چهار ساعته و پنج روز کاری هفته باز هستند، به آسانی تمرکزمان را از دست می دهیم. اصل پیتر به حرکت درآمده و ما را در لحظه‌ای که از انضباط آگاهانه ریسک تخطی می‌کنیم، تنبیه می‌کند.

توقف‌های بد– قرار دادن ضعیف توقف‌ها (فروش یا خرید خود به خودی یک اوراق بهادار وقتی  قیمت از یک حد مشخص فراتر رفت.) شما را کاملا از موقعیت‌های خوب محروم می‌کند. توقف‌ها باید خارج از تلاطم‌های بازار قرار گیرند در حالیکه ریسک را حداقل نگاه می‌دارند. در عوض، ما همه نوع ضابطه مستقل را برای تعیین زمان توقف‌ها به کار می‌گیریم، اغلب روی یک قیمت درصدی صاف  خارج از راستای پویه‌های اوراق تجاری توقف را قرار می‌دهیم.

بسیاری از تجار معتقد هستند که الگوریتمها توقف‌های خود را از قبل مشخص می‌کنند. با اینکه این گفته خصوصا در شرایط متلاطم صحیح است و معمولا در این مواقع توقف‌ها شایع هستند، اما حقیقت بزرگتر این است که  اغلب ما به سادگی توقف‌ها را  در همان جاهای قدیمی قرار می‌دهیم، مثلا پشت یک عدد روند و فقط منتظر یک ضرر ناگزیر هستیم.

اطلاعات بد– تجار به اطلاعاتی از منابع متعدد برای تحلیل موقعیت‌های آتی و ریسک متکی هستند. این امر، دو سناریوی خطرناک بوجود می‌آورد. اول اینکه، ما قبل از بررسی تمامی اطلاعات و دیدگاه‌ها که برای توجیه اقدام خود لازم داریم، وارد تجارت شویم. دوم اینکه بعد از بررسی داده‌های زیاد و دیدگاه‌های بسیار زیاد وارد تجارت شویم،  و به این ترتیب تمرکز خود را روی نیروهای اولیه که باعث سرمایه‌گذاری شده است از دست بدهیم.

در هر مرحله از زمان، داده‌های جمع‌آوری شده را با دور انداختن برخی منابع و بررسی اینکه هرکدام چقدر خوب هستند، قبل از اضافه کردن تان به جریان کاری تان، تازه کنید.

مدیریت ضرر در تجارت به نفع کل کار شماست. با اینکه یک استراتژی قابل اعتماد، روان‌شناسی سالم و طرح تجاری موثر باعث سود می‌شود، تشخیص این پنج سناریوی خطرناک بازار می‌تواند در اجتناب از ضررها به شما کمک کند، اعتماد به نفس را افزایش داده و شرایط را برای موفقیت مدیدتر آماده کند.

 منبع

https://coiniran.com/?p=2430
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x