رمزارزها و توکن‌ها

ارز دیجیتالی NXT چیست ؟

ارز دیجیتالی NXT یک ارز از نسل دوم کریپتوکارنسی محسوب میشود.

ارز دیجیتالی NXT در واقع یک پلتفرم اقتصادیتجاری است که علاوه بر امکان دریافت و پرداخت peer to peer به شما امکان استفاده از ده ها ابزار و امکانات مختلف را میدهد که میتوان به ارسال پیام رمزنگاری شده، پرداخت چند قسمتی، امکان تنظیم قراردادهای هوشمند، سیستم رای گیری و نظر سنجی غیر متمرکز، ساخت انواع کریپتوکارنسی جدید با الگوریتمهای مختلف و شرایط دلخواه شما بر روی بلاکچین NXT ، صدور داراییهای رمزنگاری شده(Crypto Assets) بر روی بلاکچین NXT ، امکان انجام تجارت کالاهای فیزیکی و مجازی در فروشگاه غیر متمرکز NXT و دهها مورد دیگر که بعداً با آنها آشنا خواهید شد، اشاره کرد. در واقع NXT کلیه ویژگیهای قابل استفاده در تکنولوژی بلاکچین را برای استفاده کاربران فراهم کرده و این روند با بهره گیری از یک تیم توسعه دهنده قوی و منسجم همچنان ادامه دارد و هر روز ویژگیهای جدیدی در حال اضافه شدن به این ارز هستند.

NXT مانند دیگر کریپتو کارنسی ها یک کپی از منبع کد بیتکوین نیست بلکه از ابتدا طراحی و به زبان Java برنامه نویسی شده و دارای منبع کد منحصر به فرد و سیستمی کاملاً متفاوت از بیت کوین است.

ویژگیهای ارز دیجیتالی NXT

NXT مانند دیگر کریپتو کارنسی ها یک کپی از بیتکوین نیست و با هدف رقابت با بیتکوین و همچنین بهبود ویژگی ها و رفع نواقص آن (مانند سرعت تراکنش بالاتر، جلوگیری از نفخ بلاکچین و…) از ابتدا طراحی و کد آن به زبان  جاوا نوشته شده است

NXT با محدود کردن عرضه (تعداد کل ثابت و غیر قابل تغییر) از ایجاد سکه جدید جلوگیری کرده و به این ترتیب از تورم ناشی از آن نیز جلوگیری میکند.

NXT اولین ارز ۱۰۰% POS  که مخفف Proof of Stake است و بر خلاف دیگر ارزهای POS که از این سیستم برای استخراج ارز خود استفاده میکنند تنها فی تراکنشها را به عنوان پاداش حفظ شبکه پرداخت میکند.

NXT کاملترین کریپتوکارنسی شناخته شده تا امروز است که از کلیه امکانات قابل اجرا بر روی سیستم بلاکچین برخوردار است، این در حالی است که مطرح ترین ارزهای جایگزین که ادعای تکنولوژی های جدید را دارند هنوز نتوانستند در عمل حتی به نیمی از این امکانات دست پیدا کنند و ادعاهای آنها هنوز در حد ایده باقی مانده است.

NXT دارای یک تیم توسعه دهنده بزرگ و بسیار کارآمد است که از دانشمندان علوم کامپیوتر و رمزنگاری تشکیل شده است. این گروه بسیار صمیمی و دور از مسائل مادی مشغول به کار هستند و به مدد ایجاد پروژه SuperNET توسط جیمز لی و روش رهبری او ، این تیم توسعه دهنده هر روز بزرگتر شده و افراد توانمند با ایده های جدید به آن اضافه میشوند.

NXT به لطف تیم توسعه دهنده دائماً به روزرسانی شده و ابزار و امکانات جدیدی جهت سهولت کار کاربران به آن افزوده میشود، گاهاً حتی کیف پول NXT دو بار در یک هفته به روزرسانی میشود تا امکانات جدید به آن افزوده شود .

NXT به شما اجازه میدهد تا تمام کالاهای فیزیکی و مجازی و یا خدمات را بر روی بلاکچین NXT مبادله کنید یا به فروش برسانید، این کالاها میتوانند شامل ملک، سهام، اوراق قرضه ، نرم افزار و یا هر چیز دیگری باشند. پس نتیجه میگیریم که NXT تقریباً اجازه تجارت هر چیزی را به کاربران خود میدهد.

امکانات ارز دیجیتالی NXT

Asset Exchange

معمولاً برای انجام خرید و فروش کریپتوکارنسی ها شما نیاز دارید که در یک صرافی یا پلتفرم ترید مانند Bittrex, btc-e و … ثبت نام کنید تا برای خود یک حساب کاربری ایجاد کنید و بعد برای انجام خرید و فروش مجبور هستید ارز مورد نظر خود را به حساب شخصی صرافی واریز کنید تا از این طریق اجازه خرید و فروش در آن صرافی را پیدا کنید، این موضوع بزرگترین چالش و مشکل بر سر راه کاربران کریپتوکارنسی هست و همواره این نگرانی که آیا اتفاقی مشابه MT-GOX , Mintpat و … سرمایه شما را از بین نبرد وجود دارد. Asset Exchange اولین صرافی غیر متمرکز کریپتوکارنسی هست که به شما این امکان را میدهد که ارزهای معتبر مختلف و همچنین دارایی های رمزنگاری شده را در مقابل NXT بصورت Peer-to-Peer و بدون پرداخت هیچ کارمزدی مبادله کنید در حالی که شما این کار را از داخل کیف پول NXT شخصی خود انجام میدهید و نیاز به انتقال وجه و یا اعتماد به شخص ثالث وجود ندارد.
Market Place

بازار غیر متمرکزی است که به شما اجازه میدهد تا هرگونه کالای فیزیکی و یا مجازی را در آن تجارت کنید. دسترسی به این بازار نیز از داخل کیف پول NXT امکانپذیر است و شما میتوانید با پرداخت تنها ۱ NXT (آن هم به عنوان کارمزد تراکنش) کلیه کالاها و یا خدمات خود را با ثبت بر روی بلاکچین NXT در این بازار آگهی کنید تا علاقمندان به کالا و یا خدمات شما از این طریق بتوانند با شما داد و ستد کنند.

Monetary System
سیستم پولی NXT به شما این امکان را میدهد که بتوانید انواع کریپتوکارنسی با الگوریتم و مشخصات دلخواه خود را بر روی بلاکچین NXT ایجاد کنید و امنیت ارز شما از طریق شبکه NXT تامین خواهد شد.

Voting System
سیستم رای گیری غیر متمرکز است که به کاربران اجازه میدهد تا در مورد موضوعات دلخواه خود اقدام به برگذاری رای گیری و یا نظر سنجی کنند. این یک کاربرد حیاتی برای جوامع ارزها محسوب میشود که افراد بتوانند بدون فاش شدن هویت خود رای دهند و بسته به تعداد ارز و یا سهام موجود در کیف پول خود حق رای داشته باشند. این سیستم در آینده حتی به راحتی میتواند در برگزاری انتخابات یا همه پرسی ها به عنوان یک ابزار کارآمد به دولتها کمک کند.

Account Leasing
این سیستم به کاربران اجازه میدهد تا قدرت Forging حساب کاربری خود را برای یک مدت مشخص و بدون جابجایی ارز از حساب خود، به شخص دیگری اجاره دهند.این سیستم امکان ایجاد استخر Forging امن را برای کاربران فراهم میکند.

Brain Wallet
با استفاده از این ویژگی کلیه اطلاعات مربوط به حساب کاربران بر روی شبکه NXT ذخیره میشود و به این ترتیب شما از طریق تمام انواع نرم افزارهای کیف پول NXT ، فقط با وارد کردن شماره حساب و رمز عبور میتوانید به حساب خود دسترسی داشته باشید و دیگر نیازی به ذخیره فایل Wallet.dat و یا هیچ فایل دیگری از کیف پول خود ندارید.

Phasing
با استفاده از این سیستم شما میتوانید پرداخت خود را مرحله بندی کنید و پول مورد نظر را در چند مرحله پرداخت کنید، این کار میتواند با قرار دادن شرط و یا شروطی همراه باشد و یا اینکه بدون هیچ شرط خاصی در چند مرحله انجام شود.

و ده ها امکانات دیگر که تیم توسعه دهنده برای تکامل ارز دیجیتالی NXT و برآورده کردن خواسته های بیشتر کاربران و ایجاد سهولت در تجارت، در NXT گنجانده اند و به مرور در مورد آن بیشتر صحبت خواهد شد.

نگاهی بر تاریخچه ارز دیجیتالی NXT

NXT توسط شخصی با نام مستعار BCNext طراحی و ساخته شده است. BCNext در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۳ موضوع اعلام ساخت و دعوت برای سرمایه گذاری در این پروژه را در فروم Bitcointalk.org ایجاد کرد و از علاقمندان برای سرمایه گذاری در ساخت این ارز جدید دعوت نمود. در اینجا میتوانید این موضوع را مشاهده کنید: http://bitcointalk.org/index.php?topic=303898.0

BCNext هم مثل ساتوشی ناکاموتو(طراح و سازنده بیتکوین) یک شخصیت مجازی بود که هرگز هویت خود را فاش نکرد و بصورت ناشناس به فعالیت خود ادامه داد، اما به تمامی وعده های داده شده خود عمل کرد و در نهایت مثل ساتوشی ناکاموتو ناپدید شد.

البته چون توسعه دهنده های ارز دیجیتالی NXT اکثراً افرادی ناشناس و دارای شخصیت مجازی هستند برخی فکر می کنند که توسعه دهنده اصلی فعلی که شخصی با نام مجازی come-from-beyond هست در واقع همان BCNext هست که با نام کاربری دیگری به فعالیتش ادامه میدهد، اما افرادی که از ابتدا با این پروژه همراه بودند و هر دو این اشخاص را میشناختند این را میدانند که این دو نفر دارای طرز تفکر، اهداف و حتی روش کاری متفاوتی هستند و به همین دلیل هرگز نمیتوانند یک نفر باشند.

با توجه به ساختار، نوآوریها و امکانات NXT اگر توقع دوست داران و سرمایه گذاران آن برای فتح جایگاه اول لیست “مارکت کپ” یک توقع بیجا باشد حداقل جایگاه دوم در این لیست حق مسلّم NXT است اما شاید این سوال برای علاقمندان مطرح باشد که چرا هنوز NXT نتوانسته است به این جایگاه دست پیدا کند؟

در واقع سرمایه گذاران بزرگ بیتکوین و کاربران شناخته شده تر در فروم bitcointalk.org همواره توزیع نا عادلانه NXT را به عنوان بزرگترین دلیل خود برای دوری از NXT مطرح می کنند و سعی در تخریب NXT در بین اذهان عمومی دارند، اما این حرف آنها بهانه ای دروغ است چرا که BCNext موضوع ساخت این ارز را بصورت عمومی مطرح کرد و همه فرصت یکسان برای سرمایه گذاری در این پروژه را داشتند، اما در آن زمان اکثر طرفداران بیتکوین با به هم زدن فضا و با استفاده از تاکتیک FUD ذهن اکثر کاربران را نسبت به این موضوع بدبین کردند و نه تنها خودشان به موقع از فرصت سرمایه گذاری استفاده نکردند بلکه این فرصت را از اکثر کاربران پیرو خود نیز گرفتند. شواهد این موضوع هنوز هم در تاپیک مربوطه موجود است.
آنها با عنوان کردن اینکه BCNext یک فرد ناشناس و ۱۰۰% کلاهبردار است و نباید به او اطمینان کرده و در این پروژه سرمایه گذاری کرد و یا نسبت دادن BCNext به افراد کلاهبردار در این فروم و حتی زیر سوال بردن دانش و توانایی او و دهها نمونه دیگر از این مطالب در موضوعات مربوط به NXT در فروم bitcointalk.org سعی در جلوگیری از اجرای این پروژه داشتند، که باکمی مطالعه میتوانید تمام این مطالب را مشاهده کنید.

فرصت سرمایه گذاری برای همه و در هر سطحی فراهم بود و طبق شرایطی که BCNext تعیین کرده بود همه کاربران فروم bitcointalk.org که بزرگترین پایگاه و مرجع جامعه ارزهای رمزنگاری شده هست میتوانستند در این پروژه سرمایه گذاری کنند و امکان سرمایه گذاری برای هر نفر از چند ساتوشی تا حداکثر یک بیتکوین وجود داشت و البته هیچ سقفی برای تعداد سرمایه گذاران و همچنین مبلغ کل سرمایه گذاری تعیین نشده بود.

BCNext هم همچون تمام سرمایه گذاران دیگر، با ارسال یک بیتکوین به آدرس بیتکوینی که برای انجام سرمایه گذاری اعلام شده بود در این سرمایه گذاری شرکت کرد و هیچ حقی را برای خود به عنوان طراح و سازنده این ارز قائل نشد و به همین دلیل بهانه های فعلی افراد جامانده از این فرصت تاریخی مبنی بر توزیع نا عادلانه NXT قابل پذیرش نیست.

سیستم ساخت ارز دیجیتالی NXT طوری طراحی شده بود که با تزریق بیتکون جمع آوری شده به بلاکچین، بلاک پیدایش(اولین بلاک از زنجیره بلاکچین NXT) ایجاد میشد و همچنین تعداد کل NXT که البته از قبل هم مشخص نبود از این بلاک استخراج میشد و پس از مشخص شدن سهم هر سرمایه گذار، NXT هر شخص به آدرس کیف پول او واریز میشد.
در نهایت حدود ۲۱ بیتکوین که توسط ۷۲ سرمایه گذار جمع آوری شده بود برای ساخت NXT به کار گرفته شد و حدود ۱ میلیارد ( بصورت دقیق ۹۹۹,۹۹۷,۰۹۶) NXT از بلاک پیدایش استخراج شد و پس از مشخص شدن سهم هر سرمایه گذار، سهم هر کسی به حساب او واریز شد.

با توجه به نوآوری های استفاده شده در NXT و با توجه به اینکه NXT اولین ارزی بود که دارای یک منبع کد اختصاصی بود و از منبع کد بیتکوین برای ساخت آن استفاده نشده بود به سرعت جایگاه خود را در بازار کریپتوکارنسی تثبیت کرد و ظرف مدت کوتاهی با انفجار قیمت NXT سرمایه گذاری ۲۱ بیتکوینی این ۷۲ نفر به مبلغی بیش از ۷۶ میلیون دلار تبدیل شد که شواهد آن در سایت/coinmarketcap.com موجود میباشد. (البته ارزش مارکت کپ NXT در حال حاضر و با توجه به افت قیمت بیتکوین و در پی آن افت قیمت NXT حدود ۳۰ میلیون دلار میباشد)

https://coiniran.com/?p=2787
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
amir
amir
7 سال قبل

سلام
من یه جا خوندم که ardor نسخه اصلاح شده nxt هستش و پشتیبانیش دیگه NXT رو آپدیت نمیکنه درسته ؟
میشه یه توضیحی بدید

دکمه بازگشت به بالا
2
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x