ایستگاه خبر

ارائه طرح ساماندهی استخراج و مبادله رمزارز‌ها به کمیسیون اقتصادی مجلس

بررسی زمینه‌های کاربر رمزرارز‌ها در اقتصاد ایران، انتخاب نهاد‌های ناظر بر فضای رمزارز‌ها و تعیین مجریان برای مدیریت آن‌ها، بر عهده‌ی شورای اجرایی فناوری اطلاعات قرار گرفته است. انجمن فناوران زنجیره بلوک یا همان انجمن بلاکچین ایران، به تازگی طرحی را برای تصویب در کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه کرده که ماده های این طرح شامل شرح وظایف و فعالیت‌‌های این شورا است.

شورای اجرایی فناوری اطلاعات، نهاد‌های ناظر و مجریان مربوط به استخراج و مبادله هر رمزارز را تعیین می‌کند و آن‌ها باید حداکثر تا سه ماه در رابطه با فراهم کردن زمینه‌های کاربرد و صدور مجوز‌های لازم اقدام کنند. صدور مجوز در صنعت استخراج رمزارز بر عهده‌ی وزارت صنعت و معدن است.

به این وزارتخانه توصیه شده که مجوز‌ها را بدون ایجاد هر گونه محدودیت برای واحد‌های صنعتی تعطیل یا جدیدالحداث و همچنین واحد‌های فعال در سایر صنایع صادر کند. البته مجوز استخراج رمزارز  توسط واحد‌های فعال در سایر صنایع منوط به تفکیک فیزیکی فضای واحد صنعتی، حفظ سطح تولید قبلی و افزایش تعداد نیروی کار در آن است.

در این طرح پیشنهادی، مواد و تبصره‌هایی برای تعرفه‌ برق استخراج رمزارز و تعرفه گاز مصرفی نیروگاه‌های تأمین‌کننده برق این صنعت در نظر گرفته شده است. تعرفه‌های انرژی برای سرزمین اصلی و مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری متفاوت خواهد بود.

به علاوه حامل‌های انرژی عرضه شده به واحد‌های استخراج و نیروگاه‌‌های مناطق ویژه و آزاد تجاری که در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران قرار دارند، با ۲۰ درصد تخفیف نسبت به سایر مناطق ویژه محاسبه خواهد شد.

برق مصرفی صنعت استخراج

قیمت برق استخراج رمزارز در سرزمین اصلی برابر با بهای مصرف‌کننده برق در سایر مصارف است اما در مناطق ویژه و آزاد تجاری در ۴ ماه اوج بار مصرفی برق، دو برابر حداقل قیمت برق صادراتی و در ۸ ماه دیگر، ۵۰ درصد کمتر از حداقل بهای برق صادر‌اتی خواهد بود. البته واحد‌های استخراج که برق را از شبکه توزیع سراسری دریافت می‌کنند باید ۶۰۰ ساعت خاموشی را به صورت سالانه در برنامه خود لحاظ کنند.

نیروگاه و تأمین برق صنعت استخراج

در زمینه تولید و تأمین برق مصرفی صنعت استخراج رمزارز، وزارت نفت وظیفه دارد تا پتانسیل مناطق مختلف را برای دریافت سوخت (ترجیحا گاز طبیعی) بررسی کند و در نتیجه ظرفیت‌های کشور برای احداث نیروگاه را به وزارت نیرو اعلام کند. وزارت نیرو نیز مجوز احداث نیروگاه را برای تأمین برق این صنعت در این مناطق، صادر می‌کند.

بهای گاز مصرفی برای نیروگاه‌ها در سرزمین اصلی برابر با نرخ صنعتی عمومی و برای نیروگاه‌‌های مناطق ویژه معادل حداکثر نرخ صنعتی (قیمت خوراک گاز پتروشیمی) است.

نیروگاه‌های جدیدالاحداث موظف به عرضه ۵۰ درصد از برق تولیدی به صورت رایگان یا فروش ۱۰۰ درصد تولید خود در ساعات اوج مصرف به شبکه سراسری انتقال نیرو، هستند. در غیر این صورت بهای گاز مصرفی آن‌‌ها با نرخ مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری محاسبه می‌شود.

https://coiniran.com/?p=41478
دکمه بازگشت به بالا