ایستگاه خبر

احتمالات رشد بیت کوین

پنجشنبه گذشته قیمت دیجی ارزها با افت 7.8 درصدی روبرو شد. این امر به دلیل تهدید People’s Bank (بانک مرکزی چین) به بستن صرافی هایی بود که قوانین پولشویی را نقض می کردند.

به نظر می آید که بیت کوین در حال تبدیل به کلاس جدیدی از دارایی است.

البته نواسانات قیمت در هفته گذشته اثبات این ادعا را سخت می کند. پنجشنبه گذشته قیمت دیجی ارزها با افت ۷.۸ درصدی روبرو شد. این امر به دلیل تهدید People’s Bank (بانک مرکزی چین) به بستن صرافی هایی بود که قوانین پولشویی را نقض می کردند. این خبر همچنین برخی از سایت های بزرگ فعال در حوزه بیت کوین در کشور را با محدود کردن آنها در تبدیل دیجی ارز به یوآن و سپرده کردن آن در بانکهای محلی، به توقف برداشت وادار کرد.

با وجود این نواسانات نشانه هایی از بالارفتن بیت کوین وجود دارد. در دسامبر ۲۰۱۳، بانک مرکزی چین بعد از رکورد زدن قیمت بیت کوین با رسیدن به مرز ۱.۱۳۷ دلار شروع به مداخله کرد. این امر سبب افت قیمت تا ۵۱.۴ درصد در یک هفته شد که در نهایت در هفته سوم به زیر ۶۰۰دلار رسید. سپس قیمت بیت کوین در یک شیب نزولیِ آرام قرار گرفت تا اینکه در ژانویه ۲۰۱۵ به ۱۸۳ دلار رسید.

رشد

نواسانات شدید بیت کوین به سختی باعث شباهت این بازار به یک بازار به بلوغ رسیده می شود، هرچند امروزه از آنچه که سه سال پیش بود بسیار آرام تر شده.

bitcoin chart 100

آخرین نواسانات نیز از همان الگوی گفته شده پیروی می کند. به محض رسیدن بیت کوین به مرز ۱۰۰۰دلار، مسولان چینی دخالت کرده و باعث افت قیمت شدند. هفته گذشته نیز دوباره زمانی که سطح قیمت بالا رفت، یک بار دیگر بانک مرکزی وارد عمل شد.

امروزه اتفاقات مشتق شده از تغییرات غیرقابل پیش بینی برای دیجی ارزها نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است. دلایلی فنی برای این موضوع وجود دارد که از جمله آنها می توان به وجود حجم بزرگتر، گردش مالی گسترده تر و عمیق تر بودن بازار کلی اشاره کرد.

این ثبات بیت کوین احتمالا از تنوع ابزارهای مربوطه که برای سرمایه گذاران مهیاست نیز نشعت می گیرد. مردمی که در انتظار جبران خسارت از طریق hedge و یا short کردن دارایی هستند، به عنوان مثال می توانند از “قرارداد آتی” در Bitmex.com استفاده کنند. سرمایه گذاران همچنین می توانند با استفاده از پلتفورم مشخصی برای مشاهده تغییرات جهت واحد پولی استفاده کنند.

قراردهای سه ماهه که در Bitmax فروخته شده بود در ژانویه کمی بعد از دخالت بانک مرکزی در کار صرافی ها وارد backwardation یا همان وارونگی شد.

سایت دیگری به نام Bitfinex بازار فعالی برای قرض دادن بیت کوین به افرادی که می خواهند آز آن استفاده short کنند به راه انداخته است. این صرافی حتی یک نرخ متوسط روزانه برای قرض دادن واحد پولی منتشر می کند، که اتفاقا در دو هفته گذشته افزایش پیدا کرده است.

بیت کوین که هنوز یک بازار کوچک است به نظر می آید کم کم در حال رشد و تبدیل شدن به یک بازار واقعی است.

(قرارداد آتی: قرارداد آتی یا معاملات آتی (futures contracts) توافق نامه‌ای است قانونی، برای خرید یا فروش یک کالا یا ابزار مالی، برای زمانی در آینده با قیمتی توافق شده به هنگام امضای قرارداد.)دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source via Bloomberg ,Image via slashgear

https://coiniran.com/?p=4756
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x