مبانی اقتصاد و پول

آینده بیت کوین: یک مدل اقتصاد کلان

اگر درباره بیت کوین می‌دانید، پس با نوسانات قیمتی که تاکنون داشته آشنا هستید. آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چه چیز باعث نوسانات قیمت می‌شود؟ آیا باید نسبت به آن نگران بود؟ همچنین، بیت کوین چه آینده‌ای پیش رو دارد؟

فرض بر این است که ارزش بیت کوین مستقیما وابسته به استفاده آن در مبادلات مالی است. اعتقاد بر این است که افزایش در نقل و انتقالات بیت کوین، ارزش آن را افزایش می‌دهد. اما یک مقاله که توسط آزمایشگاه پژوهشی بیت‌کوآنت (Bitquant Research Laboratories) در هنگ کنگ انتشار یافته است، نگاه متفاوتی دارد. بیت‌کوآنت شرکتی است که در کار سیستم‌های مالی پاداش با ریسک بالا و متن باز است.

بیت‌کوآنت یک مدل اقتصاد کلان برای بیت‌کوین بدست آورده است. مطابق این مدل، ارزش بیت کوین کاملا وابسته به تمایل مردم برای ذخیره آن است. این مدل استنتاج شده، در شکل ریاضیاتی‌اش نشان می‌دهد که قیمت بیت‌ کوین نسبت عکس دارد با احتمال یک نقل و انتقال بیت کوین.

(Pb=1/(It*at

در این معادله، pb، قیمت بیت کوین است، It، احتمال انتقال بیت کوین و at یک ثابت در معادله است(برای مطالعه کل مقاله به اینجا رجوع کنید.)

از قبل می‌دانیم که بهای بیت کوین همچنین به عوامل بیرونی دیگری مانند اخبار تازه انتشار یافته و مانند آن بستگی دارد. هر تغییری در موقعیت اقتصادی یا پیشرفت جدید و خاصی در اخبار باعث می‌شود که قیمت بیت کوین افزایش یا کاهش یابد. هر موقعیتی که به احتکار بیت کوین منجر شود قیمت آن را به سراشیبی خواهد انداخت.

حتی اگر این نوسانات از بیت کوین یک پول بی ثبات و غیرقابل اعتماد بسازد، چشم‌انداز بلند مدت آن به عنوان یک جایگزین برای نقل و انتقال مالی به جای پول اعتباری در این مرحله نوید‌بخش است.

دلایلی برای اینکه چرا شما نباید نگران باشید

بسیاری از مردم (از جمله کسانی که با بیت کوین سر و کار دارند) همچنان نسبت به بیت کوین به عنوان پولی برای آینده شک و تردید دارند. آنها در تردید هستند که آیا بیت کوین در چند سال آینده به حیات خود ادامه خواهد داد یا خیر. چرخه حیات فن‌آورانه اخیر بیت کوین همچنان در مرحله نوزادی خود قرار دارد. بیت کوین توسط برخی از کاربران پذیرفته و مورد استفاده قرار گرفته است، اما همچنان راه درازی پیش رو دارد. وقتی تعداد بیشتری از مردم بیت کوین را بشناسند و شروع به استفاده از آن کنند، انتظار داریم که دوشادوش پول‌های اعتباری مورد استفاده قرار گیرد.

فرض بر این است که افزایش کاربران بیت کوین باعث افتادن به ورطه دام نقدینگی خواهد شد. در یک سناریوی سنتی (با پول اعتباری) افزایش تقاضا به احتکار بیت کوین منجر می شود. با توجه به اینکه تعداد کل بیت کوین محدود است، هیچگاه کاملا احتکار نمی‌شود، بدین ترتیب به افزایش شدید قیمت آن منجر خواهد شد. اما مطابق این مدل اقتصادی کلان، وقتی بهای بیت کوین افزایش یابد، مردم آنرا به جای پول اعتباری برای نقل و انتقال خود استفاده خواهند کرد. افزایش در مبادله بیت کوین مقدار بیت کوین احتکار شده در سیستم را کاهش می‌دهد. این باعث می‌شود که قیمت آن کاهش یابد. وقتی قیمت کاهش می‌یابد، مردم شروع به ذخیره بیت کوین می‌کنند که باعث می‌شود قیمت دوباره افزایش یابد. این چرخه خود کار در اقتصاد بیت کوین مانع سقوط آن به ورطه دام نقدینگی می‌شود.

خلاصه کلام، این مدل اقتصاد کلان، هر گونه بدفهمی نسبت به دلایل نوسانات قیمت بیت کوین را رد می‌کند و نور جدیدی به آینده بیت کوین می‌تاباند. علاوه بر این، نشان می‌دهد که این سیستم برای جلوگیری از سقوط کل اقتصاد بیت کوین خودتنظیم است.

منبع

https://coiniran.com/?p=2287
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x