ایستگاه خبر

"آینده از راه رسید" ارز رایج سنگاپور به توکن دیجیتالی در بلاکچین تبدیل شد

کسب موفقیت در گام نخست تبدیل ارز کلاسیک به توکن

بانک مرکزی سنگاپور در گزارشی با عنوان “آینده از راه رسید”، اعلام کرد مرحله نخست پروژه‌ی توسعه نسخه رمزنگاری شده دلار سنگاپور (SGD) در فناوری بلاکچین اتریوم، پایان یافته است.

پروژه Ubin که از نوامبر ۲۰۱۶ آغاز شده، تلاشی برای ساخت یک جایگزین کاربردی برای سیستم پرداخت‌های بین بانکی سنگاپور است که در آن از ظرفیت‌های تولید توکن و فناوری بلاکچین استفاده می‌شود.

مرحله نخست این پروژه با موفقیت همراه بود و توانست با توسعه  به  روش اثبات فرضیه و به عنوان جایگزین سیستم پرداخت الکترونیک سنگاپور  (MEPS+)،  مورد استفاده قرار گیرد، که عملکردی مشابه CHIPS (اتاق پایاپای نظام پرداخت بین بانکی) در آمریکا دارد و برای تسویه اعتبارات بین بانکی به کار می‌رود.

در نمونه اولیه، نقل و انتقالات MEPS+ به راحتی در یک بلاکچین خصوصی اتریوم صورت پذیرفت. اگر چه Ubin هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد ولی این پروژه نویدبخش آینده‌ای است که در آن مشتریان بانک‌ها فارغ از صرف هزینه و زمان زیاد و بدون احساس نگرانی در مورد واسطه ها، می‌توانند به دریافت و پرداخت ارز مبادرت ورزند. این احتمال می‌رود که پروژه مزبور در دراز مدت بتواند از طریق رمزنگاری ارزهای دیجیتالی، پول کلاسیک از دور خارج کند.

نکته حائز اهمیت این است که در صورت عملیاتی شدن نمونه اولیه، این موضوع بر روی شبکه عرضه مالی، تاثیری بر جای نخواهد گذاشت، زیرا تمام توکن‌ ها از پشتوانه دلار بانک مرکزی سنگاپور برخوردار بوده و لذا می‌توان آنها را به طور رایگان و به آسانی به پول رسمی تبدیل نمود.

در ژوئن سال ۲۰۱۶ بانک مرکزی کانادا با مشارکت R3 و چند بانک بزرگ دیگر که در پروژه Jasper همکاری داشتند، اقدام به توسعه یک رقیب بلاکچینی نمودند که ظاهرا جایگزین مناسبی برای شیوه‌های فعلی پرداخت بین بانکی کانادا – VTS  یا انتقال تراکنش مبالغ بالا – به حساب می آمد.

در ۲۵ می همان سال، بانک مرکزی کانادا با اعلام این که راه حل مبتنی بر بلاکچین، جایگزین مناسبی برای LVTS نبوده، از لغو پروژه Jasper خبر داد.

هر چند که، بسیاری از کدهای مربوط به Jasper و معماری توسعه یافته در پروژه Ubin به کار گرفته شد. در عوض، نهاد مالی سنگاپور (MAS) اعلام کرد که قصد دارد نمونه اولیه پروژه Ubin را با هدف توسعه و نوآوری‌های آتی، در اختیار کارشناسان و دانشجویان قرار دهد.

بانک‌های مرکزی دیگر کشورها از جمله انگلیس، چین و روسیه نیز قصد دارند، تجربیاتی در زمینه تولید واحد ارزی رمزنگاری شده (رمزنگاری ارز دیجیتالی) به دست آورند.

از ماه فوریه، بانک مرکزی چین، آزمایش نمونه اولیه یک پول رمزنگاری شده را آغاز کرد که از سال ۲۰۱۴ توسعه یافته بود.

بانک مرکزی روسیه نیز در حال حاضر مشغول آزمایش بلاکچین اتریوم جهت یافتن راه حلی برای انجام روند پرداخت‌های آنلاین و تایید مشتری است. هفته گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در جریان همایش بین‌المللی اقتصادی سنت پترزبورگ، با Vitalik Buterin، سازنده اتریوم دیدار کرد که بر اساس گزارش تلاش‌های صورت گرفته برای توسعه فناوری بلاکچین در روسیه را ستود.

سنگاپور اولین کشور، با ارز رسمی دیجیتالی

اگر چه بسیاری از کشورها به استفاده از فناوری بلاکچین علاقه نشان می‌دهند ولی در صورتی که پروژه سنگاپور به طور کامل عملیاتی شود، نخستین ارز رسمی یک کشور خواهد بود که که به شکل توکن های دیجیتالی در آمده است و نخستین سیستم پرداخت بین بانکی، مبتنی بر بلاکچین قلمداد خواهد شد.

این پروژه هنوز به مرحله نهایی خود نرسیده است. مرحله نخست پروژه Ubin با موفقیت در ۹ مارس به سرانجام رسید و گزارش منتشر شده از آن، فقط به برخی دستاوردهای Ubin به اختصار اشاره داشته و اهداف مرحله دوم را مشخص نمود.

بر اساس این گزارش، هدف بعدی پروژه، آزمایش میزان پایداری بلاکچین، در تولید ارز دیجیتالی رمزنگاری شده (tokenized) می باشد که قرار است جهت استفاده در تراکنش‌های ایمن داخلی و بین‌المللی – از قبیل سالن های بورس‌های جهانی – و پرداخت‌های بین بانک درون مرزی، مورد استفاده قرار گیرد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Image via: bitcoinmagazine

https://coiniran.com/?p=7063
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x