علیرضا رهبری | 2017.07.12

آیا سایر کیف پول های بیت کوین باید بر اساس برآورد هزینه تراکنش بلاکچین کار کنند ؟

در نظر گرفتن حجم تراکنش در کارمزد آن

قبل از پاکسازی بخش اعظم حافظه استخرهای استخراج بیت کوین – بخشی که تراکنش های تایید نشده در آن قرار گرفته و منتظر تایید استخراج کنندگان هستند – تعداد زیادی تراکنش تایید نشده، علیرغم مبلغ زیادی که برای انتقال آنها در نظر گرفته شده بود، وجود داشت.

بروز چنین اتفاقی به خاطر تفاوت در حجم تراکنش های بیت کوین است. بر خلاف اتریوم و یا برخی از بلاکچین های خاص دیگر، تراکنش های بیتکوین بر اساس ورودی ها و خروجی ها دارای اندازه های متفاوت هستند. در حال حاضر متوسط حجم تراکنش بیت کوین ۲۲۶ بایت است که در دوره های زمانی مختلف، می تواند بسیار متفاوت باشد.

بنابراین، کاربران کیف پول های مختلف با کارمزد ثابت در هر تراکنش، به علت عدم هماهنگی در تغییر اندازه تراکنش بیتکوین، تاخیر قابل ملاحظه ای را هنگام نقل و انتقالات شاهد هستند. بسیاری از کیف پول ها، به جای محاسبه حجم تراکنش و در نظر گرفتن کارمزد بر اساس آن، فقط  دو انتخاب ارزان یا گران برای کاربران قرار داده اند که هزینه تراکنش در مبالغی بین ۰٫۵ دلار تا ۲٫۵ دلار شناور است.

در شرایط خاص، کاربران متوجه می شوند که حتی ۲٫۵ دلار هم برای کارمزد تراکنشی که ورودی و خروجی های زیادی دارد کافی نیست. یک محاسبه گر حدودی کارمزد تراکنش با کد متن باز (۲۱ Inc’s Bitcoin Fees) مشخصا، هزینه پیشنهادی را بر اساس میانگین اندازه تراکنش محاسبه می کند و تفاوت در حجم تراکنش را در نظر نمی گیرد.

وب سایت بلاکچین یکی از بزرگترین پلتفرم های کیف پول بیتکوین با بیش از ۱۵ میلیون عضو، پس از بررسی دقیق نظر کاربران، برنامه محاسبه کارمزد جدیدی را پیاده سازی کرده که به کاربران اجازه تعیین کارمزد به واحد ساتوشی برای هر بایت را می دهد .

راه کار عملی بلاکچین با تمرکز بر مقیاس پذیری بیتکوین

در روز ۲۲ ژوئن، مدیر عامل وب سایت بلاکچین Peter Smith، در مصاحبه ای با CNBC اعلام کرد که میزان سرمایه استارت آپ کیف پول بیت کوین، با حمایت عضو سرمایه گذار گوگل، (Lakestar)  و یک سرمایه گذار میلیاردر به نام Richard Branson، به مبلغ ۴۰ میلیون دلار افزایش یافت.

وی تاکید کرد که با این سرمایه جدید، شرکت بر قابلیت مقیاس پذیری و توسعه جهانی محصول خود تمرکز خواهد داشت تا بتواند جوابگوی افزایش روز افزون  تقاضای بیت کوین از طرف کاربران بین المللی خود باشد.

Smith، در مصاحبه خود افزود: “ما جهت برآوردن نیازی که از بازار به دست آوردیم، به طور مشخص بر مقیاس پذیری تمرکز داشتیم. ما روند رو به رشد این مرحله را قبل از بالا گرفتن رقابت در بازار این رمز ارز آغاز کردیم. زمان بندی خوبی در پایان دوره داشتیم چون در پایان این دوره، به پیشرفت قابل توجهی در تمام سطوح رسیده بودیم. ترافیک ما در دو هفته گذشته، رشد هفتگی ۱۵ درصدی در هر هفته داشته است .”

پیاده سازی محاسبه گر جدید ساتوشی در هر بایت، قسمتی از نقشه راه مقیاس پذیری برای  تیم توسعه وب سایت بلاکچین  است که به کاربران اجازه می دهد تا با افزایش کارایی در هزینه جاری انطباق پیدا کنند بدون آنکه احتیاجی به محاسبه هزینه و حجم تراکنش بصورت دستی داشته باشند.

سایر کیف پول ها مانند سامورایی نیز، به دنبال اجرا کردن راه حل پیشنهادی Peter Todd (توسعه دهنده Bitcoin Core)  هستند. راه کار وی مبنی بر تجاری سازی Bitcoin Core به عنوان روش جایگزین کارمزد است که به کاربران اجازه می دهد، با افزودن کارمزد جدیدی به تراکنش های معوق خود که به خاطر پرداخت کارمزد پایین به حالت تعلیق درآمده، بتوانند روند تایید تراکنش را از سر گیرند.

در مسیر رویکردهای مرتبط با مقیاس پذیری بیتکوین، استارت آپ هایی مانند بلاکچین با تهیه برنامه ای موثرتر و عملی تر برای کاربران خود، روند انجام پرداخت ها و تراکنش ها را ساده کرده اند. با وجود چنین برنامه هایی، انتظار می رود راه حل قابل اعتماد دیگری، مثل کم کردن حجم بلاک (Segwit) که توسط تیم توسعه دهنده Bitcoin Core ارائه شده، به مقیاس پذیری بیشتر بیتکوین بی انجامد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Image via: cryptocoinsnews