ایستگاه خبر

آیا توکن ها میتوانند اورق بهادار باشند؟ مشاوران و رایزنان ICO در حال توافق با SEC هستند.


گزارش هفته گذشته کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، نقطه عطفی در تاریخچه ارزهای دیجیتالی بود.
پیام اصلی گزارش، برای کسانی هم که در جریان جزئیات نبودند، روشن بود: هرچند مطمئنا پیدایش دارایی (ممر عایدی) رمزنگاری، جدید و هیجان انگیز می باشد، تا زمانی که آنها کاربردی مشابه با اوراق بهادار دارند، همچنان مشمول قوانین حاکم بر اوراق بهادار ایالات متحده هستند.
با این حال، بر اساس این گزارش، موجی از نظرات در رابطه با این موضوع از سویِ وکلا، سرمایه گذاران و دانشگاهیان منتشر شده است که همه آنها حرف هایی برای گفتن داشتند. کمتر صدایی از سوی برخی از نوآوران فعال تر در این بخش بگوش رسیده است، اما آنها نیز در حال رسیدن به یک توافق جمعی گسترده هستند حاکی بر آن که سیستم هدایت و راهنمایی دراین زمینه ، لازم وضروری است.
در واقع، با وجود پذیرش این روش بدیعِ جذب سرمایه، بانک سرمایه گذاری مستقر در Beverly Hills و شرکت پژوهش و مشاوره Argon group ، تا کنون به این نتیجه رسیده اند که طرح و مدل خود را، در مقابل این مطالبات قرار داده اند.
Emma Channing، مشاور ارشد و مدیر اجرایی موقت گروه، طی صحبتی در کنفرانسی مربوط به این موضوع، تا جای ممکن به تمجید از SEC به دلیل اقدام اخیرش پرداخت.
با توجه به گفته های Channing، صدور دستورالعمل و راهنمایی توسط SEC، بطور کل نادر و غیر معمول است.
او به CoinDesk گفت:
“کار آنها اجرایی و اعمال قانون است. این کار یک گشایش بسیار هوشمندانه از سوی SEC می باشد که به وضوح به سردرگمی در فضای کسب و کار و فعالیت در بازار بسیار حساس است. ما نباید فرض کنیم که این روشنگری توسط قانون گذاران، ادامه خواهد یافت.”
Channing بر اساس دستوالعمل آژانس، صریحا ابراز می کند: “اگر شما در این فضا از حق مالکیت برخوردار باشید ویا منبع درآمد جاری شامل حالتان شود، در عمل، یک سرمایه گذاری انجام داده اید.”


بهره گیری از عقل سلیم و درک مشترک

 البته ممکن است این بینش برای کسانی که به دنبال بخش های در حال رونق و شکوفایی بازار هستند، باعث شگفتی نشود.
پس از همه این ها، Argon شناخته شده ترین مشاور در سرمایه (گزاری های) مخاطره آمیز(venture capital)  درشرکت Blockchain Capital، در ماه آوریل، توکنی را با پخش گسترده و تعداد زیاد، و در جهت کارکرد به عنوان یک برگه بهادار، برای سرمایه گذاران مجاز ومعتبر، عرضه کرد.
پذیرفتن سرمایه گذاران و ایجاد تمایل برای سهیم شدن در سرمایه گذاری مخاطره آمیز Blockchain Capital، این مزیت کلیدی را به آنها می دهد که، قبل از مبادرت به سرمایه گذاریِ به روش مرسوم و سررسیدِ سود سهام، به نقدینگیِ بیشتر و طولانی تر، دسترسی داشته باشند.
اگر فرض کنیم که توکن ها، یک سرمایه گذاری هستند، به طور طبیعی این سوال ایجاد می شود که: چه وقت استراتژی های سرمایه گذاریِ مبتنی بر توکن ها، ارزش پیگیری و دنبال کردن دارد، چه برای گروهِ، صادر کنندگان توکن، و چه برای سرمایه گذاران بالقوه ؟
پاسخ Channing در این مورد به عنوان صاحب نظر و مشاور ارشد، آموزنده است: همان اول، Argon، آنچه را که Channing ، از ICO ها به عنوان “دو نفر و یک برگه کاغذ” یاد می کند را نمی پذیرد.
Channing می گوید که یک نظام بانکی، وقتی می تواند یک شرکت را به عنوان یک ICO قبول کند که آنها دارای حداقل یک محصول، و یک تیم باشند.در ضمن در حالت مطلوب، آنها باید درآمد و سود نیز حاصل کنند.
با توجه به گفته های Channing، Argon معتقد است که ICO ها، برای شرکت های رو به رشدِ در حال سرمایه گذاری در سطح A و یا سطح B مناسب نیستند. او گفت، در برخی موارد، ICO ها در خور سطح C و سطح D هستند.
به همین دلیل Argon، اعتقاد ندارد که ICO ها، باعث حذف تامین مالی به روش VC، یا ارائه خدمات برای ایجاد شرکت های جدید توسط (NBIT) می شوند.
Channing افزود: همچنان قوانین معطوف به عقل سلیم، برای افزایش پول به کار گرفته می شود.
“ما کاربرانمان را به افزایش بیش از آنچه که به آن نیاز دارند، تشویق نمی کنیم. اگر شما از درآمدِ حاصل شده، در زمان مناسب استفاده نکنید، آن دسته از پروژه هایی که می خواهند پول را از دستتان خارج کنند، شما را مجبور به درگیری با مشکلات عمیقی خواهند کرد.”


مقررات تبادلات مالی و صرافی


تمایز بسیار مهم در گزارش SEC این است که  می گوید: تبادلات مربوط به تجارتِ توکن هایِ اوراق بهادار، باید به عنوان تبادلات ملی شناخته شده، یا طبق مقررات ATS تنظیم شوند، و یا به عنوان یک سیستم تجارت جایگزین باشند.
ECN ها (شبکه ارتباط الکترونیکی)،مثل Bloomberg Tradebook یا شبکه های استخری مبهم، مانند Credit Suisse’s Crossfinder و Goldman Sachs’s Sigma X، مشمول این موضوع، می باشند.
SEC همچنین، سایر تمایزات مهم را نیز مطرح کرد.
اولا، روش مورد استفاده توسط یک نهاد صادر کننده، در مورد اینکه توکن یک برگه بهادار است، از نگاه SEC، موضوع مهمی محسوب نمی شود. برای مثال: اگر یک نهاد را به عنوان یک بنگاه به جای یک LLC تاسیس کنید، شما همچنان تحت قوانین اوراق بهادار ایالات متحده هستید.
نتیجه نهایی اینکه با توجه به گفته های Channing: این امر به قدرت تصمیم گیریِ موجود در آن نهاد نیز، مرتبط نمی باشد، و “اگر در ایالات متحده اقدام به فروش و معامله کنید، شما مشمول پیگرد مربوط به قوانین اوراق بهادار ایالات متحده خواهید شد”.
به گفته او: “به توصیه شرکت های حقوقی، اگر فقط ارزرمزنگاری، {ونه پول نقد} را پذیرفته باشید، شما مصون خواهید بود و از شما حفاظت خواهد شد”.
این ادعا نیز، طبق گزارش SEC تایید نشده است.

 


مخاطرات سرمایه گذاران


در نهایت، یک اشاره شگفتی آور: طبق گزارش SEC، خریداران توکن های ICO در ایالات متحده، ممکن است مشمول مسئولیت قانونی اقدام خود گردند.
نقل قول مستقیم:
“علاوه بر این، کسانی که در یک معامله ثبت نشده و فروش اوراق بهادار بدون معافیت معتبر قانونی، سهیم می شوند، مسئول نقض بند ۵ قانون هستند….کسانی که در معامله و تراکنش، نقش اصلی و لازم را ایفا می کنند، به عنوان مشارکت کننده، محکوم می شوند.”
از نگاه غیر فنی، کلام و بیان استفاده شده توسط SEC، زمینه یا میزان مسئولیتی که ممکن است سرمایه گذاران با آن رو به رو شوند را مشخص نمی کند. این موضوع حتی در ایالات متحده هم نامشخص است که در حال حاضر، یکی از چندین موضوعِ مرتبط با حوزه قضایی ، داشتن بینش نسبت به چگونگیِ عملکردِ قانون گذاران در این فضا می باشد.
با توجه به موقعیت ایالات متحده، فیلترینگ دیجیتالی ساکنان کشور برای صادر کنندگان بسیار دشوار است. از این رو Channing این موضوع را به عنوان یک چالش پیشِ رو، و نشانه ای از این که SEC ، در حین تهیه دستورالعمل، تمایل شدیدی به اقدام و اجرای سریع آن دارد، قرار داد.
Channing سخنان خود رو این گونه به پایان رساند:
“اگر شما آدرس های سرمایه گذاران را دریافت نمی کنید، و آنها را تایید نمی کنید، فیلتر کردن به وسیله IP و مرز سازی یا Geofencing، موانعی به قدر کفایت نیستند.”

 

 دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source 

https://coiniran.com/?p=7930
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x