واحد آموزش | 2017.10.07

آیا ارزهای دیجیتالی برای واحدهای پولی مستقل و بانک های مرکزی یک تهدید محسوب می شوند؟

آیا ارزهای دیجیتالی برای واحدهای پولی مستقل و بانک های مرکزی یک تهدید محسوب می شوند؟

پیشرفت های اخیر در فناوری اطلاعات منجر به پیدایش یک شکل کاملا جدید از پول شده است که معمولا به دیجی ارزها (یا ارزهای دیجیتال) تعبیر می شوند. یک خصوصیت بارز دیجی ارزها این است که آنها توسط بانک های مرکزی (مانند اسکناس ها) یا بانک های تجاری (مانند حساب های سپرده) ارایه نمی شوند.

دیجی ارزها توسط یک پروتکل نرم افزاری ایجاد گردیده اند. هیچ نهاد یا فردی مسئول آن ها نیست و توسط یک حکومت مرکزی نیز پشتیبانی نمیشوند. این ویژگی هاست که آنها را همسان کالاهای با ارزشی مانند طلا می کند.

در حال حاضر شناخته شده ترین و پرکاربردترین دیجی ارز، بیتکوین است که در سال ٢٠٠٩ به عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا برای خرید های آنلاین راه اندازی شد. سیستم بیتکوین کلیه روزهای هفته و در طول ٢۴ ساعت شبانه روز فعال است و بیش از ١٣میلیون کاربر ثبت شده دارد. ارزش بیتکوین در گردش، حدود چهل و چهار میلیارد دلار است (در لحظه نگارش این مطلب) و درهر ثانیه، تا ١٠ پرداخت بیتکوینی انجام می شود. صرافی های الکترونیکی متعددی تاسیس شده اند که در آنجا بیتکوین با شماری از ارزهای رسمی مبادله می شود.

در سیستم بیتکوین، کاربران مالک سیستم اند و می توانند قوانین و پروتکل را با توافق جمعی یا تایید اکثریت ٩۵ درصدی تغییر دهند. این مدل مالکیت اجتماعی و این واقعیت که پرداخت های بیتکوینی را می توان به آسانی از یک گوشه جهان به گوشه دیگر انجام داد، منجر به باور و امید شمار زیادی از افراد به جایگزینی بیتکوین در آینده، با ارزهای های حکومتی، رسمی و بانکهای مرکزی صادر کننده آنها شده است. علاوه براین تعدادی از متخصصین، بیتکوین را منشا یک دگرگونی بنیادین در تبدیل سیستم مالی متمرکز فعلی به یک ساختار غیرمتمرکز می بینند.

در مقاله “آیا ارزهای دیجیتالی یک تهدید محسوب میشوند؟ ” این سوال که آیا دیجی ارزها تهدیدی برای ارز های رسمی و بانک های مرکزی آنها هستند یا خیر، مورد بررسی قرار می گیرد.

در بخش اول مروری بر ماهیت پول و طبقه بندی آن می شود و ویژگی های بیتکوین با دیگر اشکال پولی مورد قیاس قرار می گیرد. در بخش دوم به بررسی غیر فنی چگونگی ایجاد بیتکوین و کارکرد سیستم آن پرداخته می شود. بخش سوم شامل چندین آمار فنی، تراکنشی و پولی در زمینه سیستم بیتکوین می شود. دو بخش بعدی نیز موضوعات مربوط به پولشویی و امنیت را مورد بحث قرار می دهند. بخش ششم به ارزیابی اینکه آیا بیتکوین، دارای معیارهایی که معمولا اقتصاد دانان برای واحد های پولی بر می شمرند هست یا خیر، می پردازد (مثل ابزاری برای مبادله، واحد محاسبه و محل ذخیره ارزش). بخش آخر مروری بر نتایج اصلی بدست آمده دارد.

 دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Image