بحث آزادچندرسانه‌ای

آشنایی با کاردانو

کاردانو یک پلتفرم قراردادهای هوشمند، مشابه اتریوم است که از طریق معماری لایه دار روی امنیت تمرکز دارد. این بلاک چین نسل سوم اولین نمونه از این نوع بلاک چین است که با تکیه بر اصول علمی ایجاد شده و بر اساس تحقیقات آکادمیک دقیق ساخته شده است.

تیم پشتیبان کاردانو با در نظر داشتن کاربر نهایی و رگیولیترها آن را ایجاد می کند. آنها می خواهند شرایط متعادلی به منظور نظارت در کنار محرمانگی و عدم تمرکز در تکنولوژی مرکزی بلاک چین ایجاد کنند.

این پلتفرم همچنین از Haskell استفاده می کند که یک زبان برنامه نویسی با سطح بالای پذیرش اشتباهات می باشد. با داشتن آینده نامعلوم و پیچیدگی های سیستم بلاک چین، انعطاف پذیر بودن پروژه ها بسیار مهم است. تقریباً غیرممکن است که بتوان ماه بعدی و یا یک سال آینده یک سیستم را پیش بینی کرد، بنابراین، استفاده از زبان برنامه نویسی قوی مثل Haskell حد معینی از خطاها را پذیرا است، مهم است.

برعکس برخی از پروژه های رمزارزها، هدف تیم کاردانو بازسازی کل سیستم مالی نیست. هدف آنها  از تکنولوژی بلاک چین استفاده از سیستم بانکی در موقعیت هایی که قبلاً استفاده از سیستم بانکی خیلی هزینه بر بوده است، بویژه در کشورهای در حال توسعه، می باشد.

عملکرد کاردانو :

کاردانو در دو لایه توسعه داده شده است که لجر ارزش اکانت (ledger of account values) را از دلیلی که یک ارزش از یک اکانت به دیگری منتقل می شود(reason why values are moved from one account to the other) را جدا می کند. این جداسازی قراردادهای هوشمند را منعطف می کند. همچنین، شانسی برای کسب و کارها فرآهم می کند تا طراحی و محرمانگی را مناسب تر کرده و به یافتن طرف انجام معاملات کمک می کند.

لایه توافق کاردانو (CSL):

این لایه مثل یک لجر تعادل عمل می کند و اولین لایه پلتفرم می باشد. در واقع نمونه توسعه یافته به نسبت بیت کوین است، این لایه به عنوان یک رمزارزساخته شده از وایت پیپیر Ouroboros فعالیت می کند، Ouroboros یک پروتکل امن بلاک چین بوده و توسط Aggelos Kiayias ارائه شده است.

CSL از الگوریتم proof-of-stake consensus برای تولید بلاک های جدید و تأیید معاملات استفاده می کند که شامل:

 1. دو گروه زبان های اسکریپت است
 • یک گروه برای انتقال ارزش
 • گروهی دیگر به منظور جلوگیری از روی هم قرار گرفتن معاملات
 1. چین های جانبی برای اتصال به لجرهای دیگر
 2. چندین نوع امضاء شامل امضاهای ضد کوانتوم
 3. دارایی های منتشر شده چند کاربری
 4. افزایش مقیاس پذیری با افزایش تعداد کاربران

لایه محاسباتی (CCL):

این لایه دومین لایه پلتفرم بوده و شامل اطلاعات حاوی دلیل انجام معاملات است. در این لایه قراردادهای هوشمند اجرا می شوند. به این دلیل که لایه محاسباتی از لایه CSL جدا شده است، کاربران متفاوت در CCL می توانند قوانین متفاوتی در ارزیابی معاملات ایجاد کنند. برای مثال، می توانید یک لجر قانونی ایجاد کنید که معاملاتی را که شامل داده های AML/KYC نباشد را نادیده بگیرد و این ویژگی با گسترش تنظیمات بلاک چین روز به روز مهم تر می شود.

تیم کاردانو در حال ساخت یک زبان برنامه نویسی برای توسعه قراردادهای هوشمند در CCL هستند، نام این زبان Plutus است. CCL همچنین از Solidity، زبان قراردادهای هوشمند در اتریوم، برای اپلیکیشن های low assurance در پلتفرم استفاده می شود، پشتیبانی می کند.

برای کمک به توسعه دهندگان، کاردانو همچنین کتابخانه مرجع کدهای Plutus را برای استفاده در dappها ارائه کرده است. علاوه بر آن، تیم در حال ساختن ابزارهایی برای تأیید کدها و توسعه اطمینان از کدها است.

KMZ چین جانبی:

کاردانو از چین های جانبی براساس پروتکل جدید ارائه شده توسط Kiayias، Miller و Zindros که شامل proofs of proofs of work است پشتیبانی می کند. پروتکل چین جانبی KMZ به سرمایه اجازه می دهد تا با امنیت از CSL به CCL و یا هر بلاک چینی که از این پروتکل استفاده می کند منتقل شوند. با این پروتکل، لجر با ویژگی های تنظیم شده می توانند با CSL بدون نیاز به تقسیم داده هایی که باید خصوصی باقی بمانند در ارتباط باشد.

 کیف پول Daedalus:

Daedalus یک کیف پول open-source ایجاد شده توسط تیم کاردانو است. این کیف پول یک کیف پول چند-ارزی است که در آن می توانید براحتی ارزهای پشتیبانی شده را مبادله کنید. این کیف پول بزودی از بیت کوین و اتریوم پشتیبانی خواهد کرد.

کیف پول Daedalus همچنین شامل فروشگاه اپ می باشد که دارای اپلیکیشن های ساخته شده توسط جامعه Daedalus است. در حال حاضر می توانید در ویندوز و MacOS این کیف را دانلود کنید.

ADA and Ouroboros Proof-of-Stake:

تیم کاردانو توافق کردند که تا ۴۵ بیلیون سکه ADA موجود شوند. سکه های جدید وارد اکوسیستم می شوند و نودها معاملات را از طریق گروهی از الگوریتم ها تأیید می کنند که به آن Ouroboros Proof-of-Stake (PoS) گفته می شود.

در این پروتکل، لیدرهای اسلات بلاک های جدیدی در بلاک چین تولید می کنند و معاملات را تأیید می کنند. هر شخصی که دارای سکه کاردانو باشد می تواند یک اسلات لیدر باشد. وقتی که الگوریتم Follow the Satoshi سکه ای که شما دارید را انتخاب می کند، شما یک اسلات لیدر می شوید و بلاک های جدید وارد شبکه می کنید. نود شما به صورت اتوماتیک این فرآیند را انجام می دهد، بنابراین نگران تأیید دستی معاملات نباشید.

فی کاردانو :

هزینه انتقال سکه ADA متفاوت است و با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شود:

هزینه انتقال=اندازه *b+a

a  یک مقدار ثابت برابر با ۰.۱۵۵۳۸۱

b یک مقدار ثابت برابر با ۰.۰۰۰۰۴۳۹۴۶ ADA/byte

و سایز همان اندازه معاملات به بایت است.

در واقع، کمترین مقدار هزینه معاملات ۰.۱۵۵۳۸۱ کاردانو است و به ازای هر بایت اضافی اندازه معاملات به میزان ۰.۰۰۰۰۴۳۹۴۶ کاردانو مبلغ اضافی باید پرداخت کنید.

هزینه معاملات هر epoch در یک استخر ذخیره می شود و بین اسلات لیدرهای مناسب توزیع می شود. یک epoch دوره زمانی است که در آن اسلات لیدرها معاملات را تأیید می کنند. وقتی یک epoch تمام می شود، epoch بعدی شروع به کار می کند.

The Treasury

به جزء اسلات لیدرها، بخشی از پاداش هر بلاک به سمت treasury می رود. اگر تمایل دارید برای فعالیت در اکوسیستم کاردانو سرمایه دریافت کنید ، باید از طریق treasury برای دریافت گرنت تقاضا دهید. صاحبان سهام سپس گرنت شما را تأیید کرده و فاند را به شما می دهند. هدف Treasury این است که یک اکوسیستم مستقل ایجاد کند که تا مدت ها پس از خاتمه IOHK به رشد خود ادامه می دهد.

تاریخچه کاردانو :

کاردانو ریشه های مشترک زیادی با اتریوم دارد. دو مؤسس پروژه، Charles Hoskinson و Jeremy Wood، افراد مؤثری در روزهای اولیه اتریوم در سال ۲۰۱۳ بودند. پس از ترک اتریوم، در سال ۲۰۱۵ به هم ملحق شدند تا Input Output Hong Kong و یا به اختصار (IOHK) را ایجاد کنند، که یکی از شرکت های پشتیبان کاردانو است.

در حقیقت، سه سازمان با هم مشارکت می کنند تا بتوانند کاردانو را توسعه دهند:

 1. The Foundation
 2. Input Output Hong Kong (IOHK)
 3. Emurgo

سازمان کاردانو یک سازمان غیرانتفاعی است که به عنوان ایجنت ناظر پروژه فعالیت می کند. هدف آن پشتیبانی و توسعه اکوسیستم کاردانو می باشد. IOHK یک شرکت مهندسی بلاک چینی است که روی ساخت پروژه واقعی کار می کند. Emurgo نیز محلی برای توسعه و ایجاد پروژه بلاک چین است که بخش اعظم سرمایه را فرآهم می کند. تیم توانسته حدود ۶۳ میلیون دلار در عرضه اولیه دو ساله خود جمع کند.

دورنمای کاردانو :

این پروژه نقشه راه در حال توسعه ای دارد، برنامه آنها دارای ۵ فاز می باشد. فازها شامل موارد زیر هستند:

 1. Byron. این همان فازی است که کاردانو در حال حاضر در آن است. این فاز شامل توسعه ابتدائی شبکه اصلی و کارکردهای تکمیلی مثل کیف پول Daedalus است. هر چیزی که برای انجام این فاز زمانبندی شده بود تکمیل شده است و تیم در حال توسعه می باشد.
 2. Shelley. در این فاز، شبکه کاملاً نامتمرکز می شود. فیچرهای این فاز شامل شبکه های تست گزینش و استخر استیک می باشد.
 3. Goguen. تیم در حال برنامه ریزی برای این فاز است. در این نقطه از برنامه، کاردانو یک ماشین مجازی خواهد داشت که به IELE معروف است، که مشابه ماشین مجازی اتریوم است. این پلتفرم همچنین برای نسل جدید تکنولوژی بلاک چین یک چارچوب زبان جهانی دارد.
 4. Basho. تیم برنامه دارد تا مقیاس پذیری، امنیت و عملکرد را در این فاز افزایش دهد. آنها همچنین Ouroboros Praos را که توسعه یافته پروتکل Ouroboros است را اجرا خواهند کرد.
 5. Voltaire. در فاز نهایی، کاردانو مدل Treasury را اجرا خواهد کرد که یک اکوسیستم مستقل برای شبکه فرآهم می کند.

رقابت :

به عنوان پلتفرم قرارداد هوشمند، کاردانو با چندین پروژه رمزارز بویژه اتریوم در حال رقابت است. این پروزه همچنین با پروژه های جدیدی که روی توسعه قراردادهای هوشمند تمرکز دارند مثل EOS، Lisk، NEO و NEM رقابت دارد. کاردانو در رده دوم قبل از EOS قرار دارد.

همانطور که قبلاً به آن اشاره شد، تیم می خواهد با تمرکز روی مقیاس پذیری از طریق peer-reviewed research و highly-secure coding practices خود را از بقیه متمایز کنند. اگرچه، این استراتژی منجر به توسعه کندتر محصول می شود، ریسک باگ ها و خطاهای مخرب را بشدت کاهش می دهد.

معامله :

کاردانو عرضه اولیه طولانی دارد که از سپتامبر ۲۰۱۵ تا ژانویه ۲۰۱۷ به طول انجامیده است و توکن ADA در اکتبر ۲۰۱۷ در بازار باز معامله شد. قیمت ADA تقریباً تا نوامبر ۲۰۱۷ پایدار ماند وقتی که از ۰.۰۳ دلار به ۰.۱۴ دلار در عرض ۳ روز رسید. این یک افزایش بیشتر از ۳۶۰ درصدی است.

ADA به بالاترین قیمت یعنی ۱.۱۵ دلار در ژانویه سال ۲۰۱۸ رسید اما مثل بقیه رمزارزها روند کاهشی داشت. در آپریل سال ۲۰۱۸ افزایش قیمت داشت که ظاهراً مربوط به افزایش صرافی هایی که ADA را به لیست خود اضافه کردند و انتشار برنامه راهبردی بود.

متأسفانه، این نوع اطلاعیه ها روی قیمت سکه ای که قیمت صعودی دارند تأثیری ندارد. مؤثرترین عامل مثبت تأثیرگذار روی قیمت از این به بعد می تواند اطلاعیه مربوط به مشارکت، تحقق برنامه ها و افزایش استفاده از شبکه است.

خرید کاردانو :

می توانید به منظور خرید کاردانو از چندین پلتفرم صرافی اقدام کنید. بایننس بیشترین حجم ADA معامله شده را دارد و جفت ارز آن را با بیت کوین و اتریوم ارائه می دهد. برای خرید کاردانو در اغلب پلتفرم ها، باید اول بیت کوین یا اتریوم را از سایر پلتفرم ها بخرید و آن را منتقل کنید. GDAX و Gemini برای شروع گزینه های خوبی هستند. ADAبه منظور خرید کاردانو می توانید بزودی از طریق دستگاههای ATM در ژاپن استفاده کنید. در حال حاضر ATM ها در دسترس نیستند، اگرچه، برنامه زمانی برای آن وجود ندارد.

ذخیره Cardano :

برای دریافت پاداش staking، به احتمال زیاد به کیف پول خارج از صرافی برای ذخیره Cardano نیاز خواهید داشت.

در حال حاضر، تنها یک کیف پول برای ذخیره Cardano وجود دارد که همان کیف پول رسمی Daedalus می باشد. این کیف پول برای ویندوز و مک در دسترس است، اما کیف پول موبایل مخصوص اندروید و iOS بزودی منتشر خواهند شد.

لجر در حال همکاری برای پشتیبانی از Cardano در محصولات آنها است.احتمالاً با اجرای فاز Shelley آماده خواهد شد.

نتیجه گیری:

کاردانو یک پروژه بلندپروازآنه است که مشکلات زیادی را در دنیای رمزارزها رفع می کند. پس از دیدن مشکلات امنیتی اتریوم از طریق هک DAO و کیف پول Parity، کاردانو روی کدها متمرکز شد.

این بررسی دقیق هزینه هایی به همراه دارد. با داشتن چنین تأکیدی بر امنیت انتنظار آپدیت های سریع را نداشته باشید. در عوض، باید این پروژه را بلند مدت و دارای ویژگی های بالقوه بدانید.

https://coiniran.com/?p=33748
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x