امین محقق | 2015.03.14

آشنایی با نمودارهای قیمت بیت‌کوین

چه از قبل یک بیت‌کوین داشته باشید و چه خریداری آن را در نظر داشته باشید، دیر یا زود لازم است بدانید که پول رمزی شما وقتی به پول مورد انتخاب شما (دلار یا …) تبدیل شود چه قیمتی خواهد داشت. بعدا، ممکن است بخواهید بدانید که آیا بیت‌کوین‌های خود را باید نگه دارید یا بفروشید- به این امید که از این کار سود اندکی نصیب شما شود. با وجود این، تحلیل نمودارهای قیمت بیت کوین و درک اصطلاحات تجاری از جهان مالی خصوصا برای مبتدیان ممکن است دلهره‌آور باشد.این راهنما مبانی اولیه و مفیدی را در مورد نمودارهای قیمت بیت کوین به شما ارائه می‌دهد.

بهای رایج بیت‌کوین چیست؟

بهترین جا برای باخبر شدن از آخرین قیمت بیت‌کوین (نماد رایج آن BTC  یا XBT است.) همان صرافی است که شما بیت‌کوین را از آن می‌خرید (در حال حاضرBitstampBitfinex  و  BTC-eمحبوب‌ترین صرافی‌ها هستند) یا می‌توانید از شاخص قیمت بیت‌کوین در سایت Coindesk  استفاده کنید.

آگاهی از بهای رایج بیت‌کوین لازم است، اما خیلی زود می‌خواهید بدانید که قیمت‌ها در آینده چه سمت و سویی خواهند داشت.

نمودارهای قیمت بیت کوین راهی برای پیش بینی روند قیمت

پیش‌بینی حرکت قیمت‌های هرچیزی که در یک مبادله تجارت می‌شود یک بازی ریسکی با احتمالات است- هیچ کس همیشه درست نمی‌گوید. بسیاری از تجار با این تلاش‌ها اگرچه نه همه دار و ندار خود اما پول‌های فراوانی را از دست داده‌اند.

دو رویکرد اصلی برای پیش‌بینی قیمت، تحلیل بنیادی (fundamental analysis) و تحلیل فنی(technical analysis) خوانده می‌شوند.درحالیکه تحلیل بنیادی نیروهای زیرین یک اقتصاد، یک شرکت و غیره را بررسی می‌کند، تحلیل فنی تلاش می‌کند تا جهت قیمت‌ها را مبتنی بر داده‌های گذشته در بازار و حجم‌های نمایش داده شده در نمودارهای قیمت پیش‌بینی کند.

نمودارهای قیمت بیت کوین را در کجا می‌توان یافت؟

برای اجرای یک تحلیل فنی روی بهای بیت‌کوین و تاریخ حجم مبادلات، به نمودار بهای بیت‌کوین نیاز دارید که داده‌ها را طوری نمایش دهد که قابل خواندن بوده و نه اینکه تنها جداولی از اعداد باشند. مکان‌های مناسب برای شروع نمودارهای شاخص قیمت بیت‌کوین در سایت Coindesk   و نمودارهای اینتراکتیو بیت‌کوین است.

برای شروع از یکی از نمودارهای قیمت بیت کوین ساده را انتخاب می کنیم.

نمودارهای قیمت بیت کوین

پایه‌ای ترین نوع نمودارهای قیمت بیت کوین، قیمت‌ها را به صورت یک خط نمایش می‌دهد.

قیمت‌های نهایی در هر دوره زمانی مشخص (یک ماه، یک هفته، یک روز یا یک ساعت و غیره) به هم وصل شده و برای ترسیم خط قیمت استفاده می‌شوند. از این نوع نمودار می‌توان برای یک مرور سریع از قیمت‌های اخیر استفاده کرد، اما تجار به اطلاعات بیشتری برای نتیجه‌گیری نیاز دارند.

انتخاب تاجر: نمودار شمعی (The candlestick chart)

رایج‌ترین نوع نمودارهای قیمت بیت‌کوین در میان تجار نمودار بهای شمعی است که در زیر دیده می‌شود.

نمودارهای قیمت بیت کوین - نمودار شمعی

نمودار شمعی اطلاعات بیشتری را از صرفا قیمت‌های نهایی نمایش می‌دهد: هر «شمع» قیمت آغازین، پایین‌ترین و بالاترین قیمت هر دوره زمانی مشخص و نیز قیمت نهایی را نشان می‌دهد.

به علاوه، رنگ شمع نشان‌دهنده این است که آیا قیمت نهایی بالاتر از قیمت آغازین است (معمولا یک میله سبز که «up-bar» خوانده می‌شود) یا پایین‌تر از قیمت آغازین که با رنگ قرمز مشخص می‌شود و «down-bar» نامیده می‌شود.

نمودار شمعی به خانواده نمودارهای قیمت (OHLC  (open high, low close متعلق است، اما انواع و سبک‌های دیگری نیز بنا به نیاز تاجرین حرفه‌ای وجود دارد.

نوع دیگری از نمودار نیز وجود دارد که به نام نمودار دامنه بی زمان (non-time range chart) معروف است. با وجود این، درک آن برای مبتدیان ممکن است دشوارتر بوده و به آن علاقه کمتری نشان دهند.

نمودار بهای شمعی شامل بسیاری از اطلاعات مفید از نگاه تجار ماهر است، از قبیل اینکه آیا گستره شمع عریض است یا باریک که تفاوت بین پایین‌ترین قیمت و بالاترین قیمت را نشان می‌دهد و یا اینکه آیا قیمت نهایی با بالاترین یا پایین‌ترین قیمت نسبت دارد.

همراه با این الگوهایی که گروه نمودارهای شمعی را شکل می‌دهند، این چیزی است که تجار پیش‌انگاره‌های خود را بر آن مبتنی می‌کنند: اینکه آیا قیمت‌ها رو به افزایش است یا کاهش یا حرکت افقی یکنواخت دارد.

اکنون شما مقدمه ای از خوانش نمودارهای قیمت بیت کوین را در اختیار دارید، یک ایده خوب برای شروع به دنبال کردن روند قیمت بیت‌کوین بر پایه روزانه. حتما توجه شما به نظم و ترتیب‌های خاصی روی نمودار جلب خواهد شد. بعدترها، به یاد خواهید آورد که از این زمان بود که به هنر تحلیل قیمت فنی کشیده شدید.

منبع : www.coindesk.com